• Головна
  • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном: що кажуть експерти
13:34, 24 квітня

Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном: що кажуть експерти

Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном: що кажуть експерти

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки та розвідки планує викликати представників Міністерства закордонних справ для роз’яснення розпорядження про призупинення надання консульських послуг для чоловіків за кордоном. Публіцист та фінансовий есперт Сергій Фурса вважає, що це популістське рішення, а адвокат Григорій Трипульськийназиває це розпорядження незаконним.

"Фактично незаконно чи напівзаконно видали таке розпорядження"

«МЗС я не пригадую на жодному комітеті, з приводу коментарів і правок, які б відносилися до законодавства, до змін закону про мобілізацію. Тому я думаю, що ми на найближчий комітет їх (МЗС – ред.) викличемо, щоб вони пояснили, що за збурення, про яке вони нас не попереджали», – сказала членкиня комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та розвідки Соломія Бобровська в ефірі Радіо Свобода «Свобода.Ранок».

Народна депутатка назвала розпорядження міністерства «напівзаконним»:

«За три місяці фактично незаконно чи напівзаконно видали таке розпорядження, яке має сумнівний результат, адекватність і зміст».

Бобровська наголошує, що після набуття чинності закону про мобілізацію, тобто після 18 травня, у чоловіків призовного віку є два місяці на оновлення військово-облікових даних.

Вона зазначає, що обмежень на надання консульських послуг не мало б бути до цього терміну. Парламентарка нагадує, що закон набуває чинності за місяць, а відтоді військовозобов’язані матимуть ще 60 днів, щоб оновити свої дані в територіальних центрах комплектування або в електронному кабінеті.

«Міністерство оборони слізно обіцяло одну річ, що ті люди, які фізично не можуть прийти у військкомати, або які хочуть не йти у військкомат, (могли – ред.) зробити електронний кабінет, зареєструватися внести свої дані, отримати штрих-код чи QR-код, і з ним приходите в телефоні і показуєте в консульстві, і це є підставою для вас отримати консульські дії», – каже Бобровська.

Вона стверджує, що основною метою змін у законодавстві було не заборонити консульські дії, а забезпечити максимальній кількості чоловіків і жінок можливість стати на військовий облік, «щоб побачити в принципі загальний ресурс, який є в України, поза Україною».

Напередодні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підтвердив повідомлення про зупинку в наданні консульських послуг чоловікам призовного віку за кордоном. Згодом МЗС роз’яснило, що ці заходи є тимчасовими.

Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном: що кажуть експерти, фото-1

"Ефективність цього заходу нульова"

Український інвестиційний банкір, фінансовий експерт, публіцист, радіо- і телеведучий Сергій Фурса також написав свої думки з приводу того, що держава призупинила консульству підтримку чоловіків, що перебувають за кордоном.

" Ці дії не змусять жодного чоловіка, який обрав бути за кордоном під час війни, повернутися в Україну. Ці незручності, які створені абсолютно всім чоловікам, які є за кордоном, жодним чином в голові у тих чоловіків, яких держава хотіла б бачити у війську, не йдуть у порівняння з незручностями, які їм доставить мобілізація. При чому, не всі чоловіки за кордоном перепливали Тису. Багато хто перебуває там легально.

Таким чином ефективність цього заходу нульова. Проте держава його застосовує, та ще й смакує. Фокусуючись на цьому, замість того, щоб застосовувати непопулярні кроки, які мають дати результат. Результат у вигляді збільшення числа мобілізованих. Але, схоже, результат не на часі.

Що це тоді? Це і дрібна помста. І популізм. Бо держава показує, що вона мститься тим, хто поїхав, що має доставити задоволення тим, хто лишився. Грається на темних сторонах людської натури. Намагається здобути дешеву популярність на болючій для суспільства темі.....

І так, ці чоловіки потрібні в Україні. І так, вони вибрали не бути в Україні під час війни. І тут немає протиріччя. Україні потрібні всі свої громадяни. І не всі громадяни України — герої. Як і будь-якої іншої країни. Україні потрібні не тільки герої. Україні потрібні люди, що платитимуть податки, щоб було чим платити пенсії. Україні потрібні будуть люди, які народжуватимуть, а для цього поки потрібні і чоловіки також. Україні потрібні споживачі, щоб ті, хто зараз готує каву під час обстрілів, мав можливість продавати її і збільшувати свій бізнес і після війни. Україні потрібні ці чоловіки, навіть якщо хтось вважає їх вибір не моральним. Проте вони його зробили. І залишились громадянами України."

Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном: що кажуть експерти, фото-2

"Доручення Міністерства закордонних справ України є незаконним"

Про це hromadske сказав керівний партнер юридичної консалтингової компанії «Де-юре», адвокат Григорій Трипульський.

«Це обмеження цілком не є легітимним. Воно порушує права громадян України. І навіть та заява, яку зробив [Дмитро] Кулеба, на мій погляд, не достойна міністра. Якогось суспільного діяча — так, але не міністра», — вважає юрист.

Так, закон про мобілізацію, який нещодавно підписав президент Володимир Зеленський, містить норму про обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів. Водночас він іще має набути чинності, а це буде 18 травня.

«Коли громадянин України виїхав цілком легально, і, наприклад, проживає десь за кордоном, отримав візу, отримав дозвіл на проживання і, наприклад, платить усі податки в Україну, він поки що нічого не порушує», — наголошує Трипульський.

І додає, що навіть після набуття чинності закону призовники за кордоном не будуть автоматично вважатися порушниками, адже в них буде ще 60 днів для того, що внести дані до е-реєстру.

«Влада повинна працювати в бік закону, який ухвалює. Мені здається, що ці коментарі міністра помилкові й будуть скасовані», — додав юрист.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#консульства #мобілізація #МЗС
live comments feed...